Ministarstvo poljoprivrede i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) na današnjoj konferenciji u Srpsko-korejskom informatičko pristupnom centru (SKIP centar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave) organizovanoj u okviru projekta “Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika u poljoprivredi” predstavili su elektronski sistem za prijavljivanje sezonskih radnika preko najnovije onlajn platforme (portal www.sezonskiradnici.gov.rs).
Za proceduru prijave i odjave radnika od sada potrebno je manje od 10 minuta, a svi radnici prijavljeni na ovaj način imaju pravo na penzijsko i invalidsko osiguranje, kao i osiguranje u slučaju povrede na radu!
Pored predsednice Vlade republike Srbije Ane Brnabić i ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića predstavljanju projekta prisustvovali su ministar rada i zapošljavanja Zoran Đorđević, te ambasador Nemačke Tomas Šib i direktorka Poreske uprave Dragana Marković.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je da će nov sistem radnicima omogućiti sva prava, ali i da će u narednom periodu da obezbedi dodatni prihod za budžet od čak 15 miliona evra!
– Procenjujemo da će u narednih pet godina ovo značiti dodatnih 15 miliona evra prihoda za državu i budžet, a sa druge strane jednu veću sigurnost i za poljoprivrednike i za ljude koji rade kao sezonski radnici u poljoprivredi – istakla je premijerka Brnabić.
Ona je izrazila očekivanje i da će od februara prijava sezonskih radnika u poljoprivredi moći da se obavi i putem mobilnog telefona, ali i da bi do kraja 2019. godine taj način prijave trebalo da se proširi i na radnike u sektoru građevine i turizma.
Govoreći o pomenutom projektu premijerka Srbije Ana Brnabić istakla je da je on dobar primer suštinske reforme u sistemu, dobrog timskog rada, pokazatelj posvećenosti vlade digitalizaciji uprave, ali i metod efikasne borbe protiv sive ekonomije.
– Ne možete da imate ljude koji rade, a nemaju prava na penziono i invalidsko osiguranje – rekla je premijerka Brnabić.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović naglasio je da je prošle godine zakonski bilo angažovano svega 3.585 ljudi u poljoprivredi iako u Srbiji ima bar 350.000 poljoprivrednih gazdinstava koja se svakodnevno bave poljoprivredom.
– Imali smo nezadovoljne radnike koji nisu imali nikakva prava, osim prava na naknadu, ali da se desi neka povreda… Sve je bilo u crnoj zoni, a u poljoprivredi se povrede dešavaju skoro svaki dan – kazao je Nedimović izražavajući zadovoljstvo što će se pomenutoj praksi stati na put.
Ministar rada Zoran Đorđević rekao je da je platforma rezultat cele vlade koja želi da se izbori sa sivom ekonomijom.
– Vodili smo računa o tim radnicima da ne izgube ono čega su se bojali, ako su na listi Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) da ne izgube taj status i naknade koje su imali, da ne izgube socijalnu pomoć. Gledali smo da im pružimo mogućnost da ostvare prava, da imaju pravo na penziju… – naveo je ministar Đorđević.
Inače u cilju suzbijanja sive ekonomije i zaštite prava velikog broja neformalno angažovanih radnika u sektoru poljoprivrede Vlada je u saradnji sa NALED – om i uz podršku GIZ-a 2017. pokrenula reformu sistema radnog angažovanja sezonskih radnika u poljoprivredi kroz donošenje novog sistemskog zakona čija je primena počela u januaru 2019. i izradu onlajn platforme za pojednostavljenu registraciju radnika.
Prema podacima Poreske uprave u 2017. po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima bilo je angažovano svega 3.585 sezonskih radnika u poljoprivredi. Gotovo 95 odsto sezonskih radnika u poljoprivredi radi na crno bez ikakvog ugovora, što znači da ne ostvaruju prava iz radnog odnosa poput prava na socijalno i penziono osiguranje i osiguranje od povreda na radu.
Mesečni izdaci poslodavaca na ime poreza i doprinosa po sezonskom radniku u proseku iznose 6.000 dinara (300 dinara po danu).