Савет за стручно усавршавање запослених у јединицама локалне самоуправе одржао је данас u просторијама Српско-корејског информатичко приступног центра центра, који ради при Министарству државне управе и локалне самоуправе, осамнаесту седницу у овој години на којој су, поред осталог, сумирани остварени резултати у 2018. години, који се могу оценити значајним за укупно унапређење изградње капацитета и стручно усавршавање запослених у јединицама локалне самоуправе.
Најважнија активност односила се на припрему Предлога секторског програма континуираног стручног усавршавања у јединицама локалне самоуправе за 2019. годину. Овај програм садржи 16 области стручног усавршавања и 77 тематских целина, а од његове реализације очекују се позитивни ефекти у подизању нивоа знања и вештина запослених у органима јединица локалне самоуправе будући да обухвата теме из надлежности јединица локалне самоуправе које су значајне или одликују већину органа на овом нивоу власти.
Такође, Савет је на предлог Националне академије за јавну управу, разматрао Предлог општег програма обуке у јединицама локалне самоуправе за 2019. годину, у делу који се односи на Уводни програм обуке и Општи програм континуираног стручног усавршавања и Предлог програма обуке за руководиоце у јединицама локалне самоуправе за 2019. годину и у начелу дао мишљење без примедаба, са предлозима за разматрање појединачних питања у вези са садржином ових програма ради њиховог унапређења.
У складу са законским овлашћењима, Савет је окончао све поступке који се односе на давање мишљења о захтевима за акредитацију реализатора програма стручног усавршавања у јединицама локалне самоуправе поднетим у складу са Јавним позивом који је Министарство државне управе и локалне самоуправе објавило у 2017. години. На основу 421 мишљења Савета министар државне управе и локалне самоуправе донео је одговарајућа решења о акредитацији физичких и правних лица за реализаторе програма стручног усавршавања у јединицама локалне самоуправе.
Затим, Савет је дао 30 мишљења на предлоге посебних програма стручног усавршавања запослених у јединицама локалне самоуправе, између остлалих и на предлоге посебних програма стручног усавршавања запослених у општинским управама општина Лучани, Врњачка Бања, Димитровград, Пландиште, Владимирци, Опово, Медвеђа, Горњи Милановац, Темерин, Бечеј, Бабушница, Бујановац, Шид и Сурдулица, градским управама градова Ниш, Пирот, Београд, Зрењанин, Панчево, Смедерево, Врање и Зајечар и управама градских општина Земун, Лазаревац, Обреновац, Стари град, Врачар и Нишка Бања.
Подршку Савету и стручним и административним пословима обављало је Министарство државне управе и локалне самоуправе – Сектор за стручно усавршавање.