Savet za stručno usavršavanje zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave održao je danas u prostorijama Srpsko-korejskog informatičko pristupnog centra centra, koji radi pri Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, osamnaestu sednicu u ovoj godini na kojoj su, pored ostalog, sumirani ostvareni rezultati u 2018. godini, koji se mogu oceniti značajnim za ukupno unapređenje izgradnje kapaciteta i stručno usavršavanje zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave.
Najvažnija aktivnost odnosila se na pripremu Predloga sektorskog programa kontinuiranog stručnog usavršavanja u jedinicama lokalne samouprave za 2019. godinu. Ovaj program sadrži 16 oblasti stručnog usavršavanja i 77 tematskih celina, a od njegove realizacije očekuju se pozitivni efekti u podizanju nivoa znanja i veština zaposlenih u organima jedinica lokalne samouprave budući da obuhvata teme iz nadležnosti jedinica lokalne samouprave koje su značajne ili odlikuju većinu organa na ovom nivou vlasti.
Takođe, Savet je na predlog Nacionalne akademije za javnu upravu, razmatrao Predlog opšteg programa obuke u jedinicama lokalne samouprave za 2019. godinu, u delu koji se odnosi na Uvodni program obuke i Opšti program kontinuiranog stručnog usavršavanja i Predlog programa obuke za rukovodioce u jedinicama lokalne samouprave za 2019. godinu i u načelu dao mišljenje bez primedaba, sa predlozima za razmatranje pojedinačnih pitanja u vezi sa sadržinom ovih programa radi njihovog unapređenja.
U skladu sa zakonskim ovlašćenjima, Savet je okončao sve postupke koji se odnose na davanje mišljenja o zahtevima za akreditaciju realizatora programa stručnog usavršavanja u jedinicama lokalne samouprave podnetim u skladu sa Javnim pozivom koji je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave objavilo u 2017. godini. Na osnovu 421 mišljenja Saveta ministar državne uprave i lokalne samouprave doneo je odgovarajuća rešenja o akreditaciji fizičkih i pravnih lica za realizatore programa stručnog usavršavanja u jedinicama lokalne samouprave.
Zatim, Savet je dao 30 mišljenja na predloge posebnih programa stručnog usavršavanja zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave, između ostlalih i na predloge posebnih programa stručnog usavršavanja zaposlenih u opštinskim upravama opština Lučani, Vrnjačka Banja, Dimitrovgrad, Plandište, Vladimirci, Opovo, Medveđa, Gornji Milanovac, Temerin, Bečej, Babušnica, Bujanovac, Šid i Surdulica, gradskim upravama gradova Niš, Pirot, Beograd, Zrenjanin, Pančevo, Smederevo, Vranje i Zaječar i upravama gradskih opština Zemun, Lazarevac, Obrenovac, Stari grad, Vračar i Niška Banja.
Podršku Savetu i stručnim i administrativnim poslovima obavljalo je Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave – Sektor za stručno usavršavanje.